Kamuflaj Ustası Renk Körü Çıktı

Kamuflaj Ustası Renk Körü Çıktı


Hayvanlar arasındaki çeşitli haberleşme ve anlaşma vasıtalarından biri de renklerdir. Bazıları, varlıkları ancak ışıkla mümkün olan renkleri kullanarak birbirlerini tanır, düşmanlarını korkutur ve bulundukları zemine uyum sağlarlar. Bazı canlılar diğerlerine göre çok daha hızlı olan renk değiştirme kabiliyetleri sayesinde düşmanlarından korunurlar.
Biyologları düşündüren en önemli mesele, akıldan ve şuurdan yoksun olan bu hayvanların nasıl bir ışık ve renk bilgisine sahip olduklarıdır. Ancak çok usta ressam ve sanatkârların yapabileceği renk harmonisi ve kamuflajı, sadece basit bir "içgüdü" tabiri ile izah etmek mümkün olabilir mi?

Mürekkep balıkları mükemmel bir kamuflaj ustasıdır. Hemen her ortamda, o zemine uygun olarak, kendilerini gizleyecek renk ve desene bürünebilirler. Ama bu balıkların hemen hepsinin renk körü olması, bizi bir bilmece ile karşı karşıya getiriyor. Bu sebeple bilim adamları, kafadan bacaklıların kamuflaj için, hangi renkleri alması gerektiğine nasıl karar verdiklerini araştırdılar. Sonunda bu bilmeceyi İngiliz biyologlar çözdü. Mürekkep balıklarının, renklerin dalga boylarını değil, ışık yoğunluklarını algıladıklarını keşfettiler. Yapılan deneylerde, koyu renklerin zayıf, açık renklerin ise kuvvetli ışık şiddetine sahip oldukları tesbit edilerek sarı ve mavi zeminler üzerinde, mürekkep balıklarının aynı rengi aldığı gözlenmiştir. Çünkü sarı ve mavi renkler aynı yoğunlukta oldukları için, mürekkep balıkları bunları aynı renk olarak algılamaktadır. Sebebler planında ve görünüşte hadise böyle cereyan ediyorsa da, renk körü olan mürekkep balıklarının, bulundukları zemine uyarak, renk değiştirmek suretiyle kendilerini harika bir şekilde nasıl kamufle ettikleri üzerinde derinliğine düşünülmeli değil mi?

Renk körü mürekkep balıklarının, mavi deniz ortamının ışık yoğunluğunu nasıl ölçüp, kendilerini o renge nasıl uydurdukları ne kadar da hayret verici!

Henüz yorum yok
Yorum yap

Email adresiniz sitede GÖSTERİLMEYECEKTİR
KötüMükemmel
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)