RENK KÖRLÜĞÜ ADASI

 

Renk Körlüğü Adası

Mikronezya'daki Pingelap adasında hayatını sürdüren insanların 20'de birinde total renk körlüğü var. Bu bireyler renkleri hiç algılamıyor, dünyayı siyah-beyaz bir televizyondan izlermiş gibi görüyorlar.

 

Konu üstünde 30 senedir araştırmalar yapan bilimadamları bu hastalığa neden var olan gen bozukluğunu tespit- ettiler. Ne var ki , mevzubahis saptama , tedavinin de hemen bulunacağı manasına gelmiyor .

Hastalık kalıtımsal olarak ebeveynlerden çocuklara geçiyor. Her iki ebeveynde ansızın bozuk genin mevcut olması, çocuğun da bu hastalıkla dünyaya gelmesine yol açıyor .

Pingelap adasında hayatını sürdüren 3000 bireyin yüzde beşinde tam renk körlüğü mevcut . Dünya ortalaması ise 50000'de bir .

A1775 senesinde Pingelap adası civarında meydana gelen bir tayfunda ada halkının çoğu can vermiş , felaketten yalnızca 20 kişi kurtulmuştu. Bu bireyler arasındaki bir erkek , renk körlüğünün kaynağı olarak tespit edildi ve bilimsel araştırmalar bu adama kadar genişletildi . Ada halkı, bu 20 bireyin soyundan geliyor. Hastalıktan muzdarip adalılar gündüzleri hiç dışarı çıkamıyor, çıktıklarında da hiç bir birşey göremiyorlar. Sıhhatli adalıların bu kişilere bakış açısı ise negatif . Onları dışlıyor, aralarına kabul etmiyorlar.

Henüz yorum yok
Yorum yap

Email adresiniz sitede GÖSTERİLMEYECEKTİR
KötüMükemmel
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)